Zászló

zászló

zászlótörténet

zaszlogyartas 3skarakter 1

A zászló általában stratégiai segédeszköz, amely azt a célt szolgálta, hogy nagy távolságból is áttekinthetők legyenek az egyes csapat-egységek. Később szimbólummá vált, hirdetve egy-egy csapat-egység dicsőségét, egy nemzet vagy egy személy jelképe, rúdra erősített egyedi megkülönböztető jelkép, minden oldalról felismerhető, könnyű, hordozható, átveszi és meg is haladja a címer szerepét szélesebb alkalmazhatóság a miatt.

Régen háborúkban használták a csapatok elkülönítésére és vezénylésére. A legelterjedtebb jelzés egy csapat, vagy küldöttség származási ország átjelölendő. Erősen rányomja színvilágára a bélyegét a hadseregtől való származtatás.

Leggyakrabban élénk színeket használnak. Vannak különféle jelzésekre és reklámozásra használt zászlók. Habár hasonló szimbólumokat már a legelső civilizációk is használtak, modern megjelenésének körülményei a mai napig vita tárgyát képezik. Jó páran Kínára gondolnak, míg mások a Római Birodalomban használt vexillumot tartják a mai zászlók ősének. Eredetileg nem zászlókat használtak a római légiók jelzésre, hanem más eszközöket, mint például a sast Augustus X. légiójánál. A középkorban zászlókat leg inkább a vezetők meg különböztetésére használtak. Európában a lovag ok, Japánban a szamurájok, Kínában a tábornokok használták. Kolumbusz Kristóf felfedezéseinek idejétől szokás (és később törvényi előírás) volt a hajók nemzetiségét zászlóval jelölni. Ezek a mai nemzeti zászlók és hajózási zászlók elődjei. Ma is zászlókat használnak a nemzetközi tengeri kommunikációban. Lásd Nemzetközi hajózási jelzőzászlók.

A 17. század végétől a lovagok helyét egyre inkább átvették a szervezett hadseregek, és a zászlók már nemcsak a nemzetiséget, hanem a csapatot is jelölték. Ettől kezdve a zászló megszerzése egyet jelentett a győzelemmel. Mivel nagyon sok gondot okozott a zászlóvivőnek, ezért az első világháború óta csak ünnepi alkalmakkor használják.

                                                                                            Nemzeti zászlók

A legelterjedtebb feladata egy zászlónak egy nép vagy ország szimbolizálása. Pár példa erre: a skót zászló valószínűleg a legrégebbi ma is használt nemzeti zászló az andráskereszttel.

4skot zaszlo

                                                                                              Skót nemzeti zászló

Más országok, amik szintén használják ezt a szimbólumot: Jamaica, Oroszország tengeri zászlói, Nova Scotia, Egyesült Királyság. Dánia zászlaja a legrégibb ma is használatban lévő országhoz kapcsolódó zászló. Ez adta az ötletet a többi észak-európai ország zászlajához is, így például a Feöeri, a finn, a svéd, az izlandi, és a norvég zászlókhoz. Svájc zászlaja adta a Nemzetközi Vöröskereszt zászlajának ötletét. Hollandia zászlaja a legrégebbi trikolor. 1572-től a herceg zászlaja narancssárga –fehér – kék lett. Nem sokkal később a narancssárgát pirosra cserélték. 1630-tól ez a három szín lett a legkedveltebb a trikolór készítésénél. Oroszország, India és Franciaország zászlaja is innét vették az ötletet. A nemzeti zászló a nemzet minden polgára számára az egyik legfontosabb jelkép, amely kifejezi az identitást és a polgárok összetartozását.

Tisztelet a zászló iránt, ha mindenki tisztában van annak helyes használatával. Egy nemzeti zászló alá nem lehet felvonni egy másikat. Ha több zászló lobog egy helyen, mindegyik rúdnak, azonos hosszúságúnak, a zászlók méretének pedig azonosnak kell lennie. Nemzetközi rendezvények alkalmával a zászlókat az országok angol nevének sorrendjében kell felvonni. Két állam esetén a vendéglátó ország zászlója kerüljön baloldalra.

                                                                                                   Hadi zászlók

Ezek önálló hadsereggel rendelkező országok zászlai, melyeket háborúsorán használnak. Vannak országok (mint például az Egyesült Királyság vagy a náci Németország) saját zászlót készítettek erre a célra, mely eltér a nemzeti zászlótól. Ezeket hívják kifejezetten hadi lobogóknak. Más államok (mint az USA vagy Svájc) a nemzeti zászlót használják. A Fülöp-szigetek ugyanazt a zászlót használja, de hadi események alkalmával megfordítják a színeket. Szintén így hívják a tengerészetnél használt zászlókat.

hadi zaszlo 3skarakter         

                                                                                    Tengeri zászlók

A zászlók rendkívül fontosak a tengeren, ahol ezek jelentik a különbséget élet és halál között, és itt a zászlók, és azok mozgatása rendkívül pontosan szabályoz. A kereskedőhajók és a jachtok kiteszik annak az országnak a zászlóját, amelyikben a hajót bejegyezték, és a személyzet tagjainak nemzetiségére utaló zászlókat. Néhány országban a jachtok zászlaja különbözik a kereskedelmi hajók zászlóitól, hogy jelezzék, a jacht szállítmánya nem igényel vámkezelést. Ha még is kereskedelmi árut szállít a hajó, akkor ezt a legtöbb jogrendszer csempészésnek minősíti. A számok és betűk jelzésére szabályozott nemzetközi rendszer létezik. Minden jelzőzászlónak megvan a saját jelentése.

zaszlojelzesek

                                                                                                         Zászlójelzések

                                                                                                       Különlegességek

A zászlók többsége téglalap alakú, de lehet bármilyen alakú és formájú, a mit a szél megtud lobogtatni. Lehet négyzet, mint Svájc és a Vatikán zászlója. Általában megegyezik a két oldal mintázata, de van, hogy különbözik (Ohio, Paraquay, Oregon). A legfurcsább alakja Nepál zászlójának van: két egymásra helyezett háromszög. Az egyetlen egyszínű, díszítés nélküli zászló Líbiáé.

zaszlo2 3skarakter

                                                                                                          Nepáli zászló

                                                                                                         Sportzászlók

Mivel könnyen és egyértelműen lehet vele jelezni, ezért elterjedt a sportban is. Az amerikai és a kanadai futballban zászlóval jelzik, ha valami nem szabályszerű a játék folyamán. Az előbbiben sárga, az utóbbiban piros zászlót használnak. Az autó- és motorversenyeken ezek segítségével kommunikálnak a vezetővel. Ezek közül a legismertebb a fekete-fehér kockás zászló. Ezzel intik le a győztest. Sárga zászló jelzi, ha valami miatt lassabban kell menni a megszokottnál, piros zászlót pedig a verseny felfüggesztésekor használnak. Fekete zászló jelzi a büntetéseket. A labdarúgásban az asszisztens a partvonalon különböző zászlókat tart. Ezzel jeleznek, ha szabálytalanság történik a pályán, vagy ha bedobás, szöglet következik. Ráadásul a szurkolók majdnem minden sportágban zászlókat lengetve szurkolnak sportolójuknak, csapatuknak. A legtöbb csapatnak van saját zászlaja, egyéni versenyeken pedig a szimpatikus versenyző országának zászlaját lengetik. A gall labdarúgásban és a a hurlingban zöld zászló jelzi a gólt, és fehér zászló a pontot. Az ausztrál futballban két zászlót lengetnek gól, egy zászlót pont esetén.

sport zaszlo 3skarakter

                                    Partjelzői zászlók (labdarúgás)                                                             Rajt-cél zászló (motorverseny)

                                                                                                         Úszózászlók

Ausztráliában, Új-Zélandon, a Fülöp-szigeteken és az Egyesült Királyságban két piros-sárga zászlót használnak, hogy jelezzék a fürdőzési területet. Ha a strand zárva van, a zászlókat keresztbe teszik. Általában két, egymásra fordított háromszög alkotja. Ausztráliában ezenkívül több színt használnak, más-más tartalommal. A piros bezárt strandot, a sárga nehezen úszható vizet, a zöld jó állapotú strandot jelez. Kijjebb lehet még kék zászló, ami a nem motorikus sporteszközök használati sávjának külső határát jelöli. Létezik zászló külön a szörfösök figyelmeztetésére is. Ez el van negyedelve, és a bal felső, valamint a jobb alsó fehér, a többi fekete.

uszo zaszlo 3skarakter                                                                   Nyitott úszásra alkalmas         Zárt úszásra kijelölt

a magyar zászló története

Már a nomád magyaroknak is voltak zászlóik, minden törzsnek a sajátja. Semmivel nem bizonyítható azonban, hogy a fejedelem használta a turulmadaras fekete zászlót. Árpád fejedelem háromszögletű vörös zászlaja a letelepedés után kiegészült egy fehér kereszttel. Az Árpádok vörös-fehérsávos vagy kettős kereszttel díszített zászlót használtak, az Anjouk a vörös-fehér sávok mellé a liliomot is felvették. A vegyesházi királyok szintén a saját családi színeiket egyesítették a vörös-fehér színekkel. A Habsburg dinasztia megszüntette a jelképek magyar jellegét. Magyarország nemzeti színei (piros-fehér-zöld) II. Mátyás király idején, 1618-ban szerepeltek először együtt egy pecsétzsinóron. A zöld szín alighanem a címerből került a piros és a fehér mellé. A zöld szín a 16. századtól rendszertelenül jelenik meg a zászlókon. Az első zászló, amelyen együtt szerepel a három szín, 1601-ből származik, ezt a török szultán ajándékozta Báthory Zsigmondnak. A francia forradalom és a francia trikolór hatására a három szín újértelmezést kapott, a reformkorban pedig a függetlenség és a szabadságjelképe volt.

magyar tortenelmi 3skarakter

1848. XXI. törvénycikk a nemzeti színről és az ország címeréről

1. A nemzeti és ország címere ősi jogaiba visszaállíttatik.

2. Ennélfogva a háromszínű rózsa polgári jelképeken újra fölvétetvén, egyszersmind megállapíttatik, hogy minden középületnél, s közintézetnél minden nyilvános ünnepek alkalmával, és minden magyar hajókon a nemzeti lobogó és az ország címere használtassák. – Egyébiránt a kapcsolt részeknek szabadságukban hagyatván, hogy az ország címere mellett, saját színeiket és címerüket is használhassák. Az 1848–1849-es forradalom és szabadságharc első sikereinek eredményeként „a nemzeti szín és az ország címere ősi jogaiba visszaállíttatik!”

magyar hadizaszlo 3skarakter

A vörös az erőt, a fehér a hűséget, a zöld a reményt szimbolizálta. A királyságidején a királyi korona a magyar nemzeti zászló részét képezte. Hivatalosan a kiegyezéstől használható ismét a magyar zászló, amelynek közepén megtalálható a nemzeti címer. A nemzeti zászló a mai napig a piros-fehér-zöld színű. 1945 után a korona nélküli, úgynevezett Kossuth-címer került a zászlóra.

Az 1949. évi Alkotmány a címert, a hagyományokat és a történelmi jogfolytonosságot figyelmen kívül hagyva, a népköztársasági címerrel váltotta fel. A rendszerváltozás óta ismét a koronás címer díszíti a piros-fehér-zöld színű nemzeti lobogót.

Zászló

nemzeti és nemzetközi zászlók

Nemzeti zászló

 

10 db 60×40 cm 90×60 cm 150×90 cm 200×100 cm
Magyar sima 700 1100 2300 2900
Magyar címeres 1000 1600 3300 3800
Gyászzászlók 700 1100 2300 2900
Árpád-sávos zászló 1600 2000 3200 4500
Székely zászló 1690 3590 6490 8490

Történelmi zászlók:

Bethlen G – Bocskai zászlója, Hunyadi János-Mátyás király zászlója, II. Rákóczi F – 1848-as Honvéd: kérje árajánlatunk!

                                                                                            Önkormányzati zászlók

onkormagyzati zaszlo 3skarakter

                                                                                2400 település és 19 megye címerei itt:

                                                               http://www.nemzetijelkepek.hu/onkormanyzati-cimerek                                                                                                                    vagy küldje meg saját települése címerét és ennek alapján elkészítjük                                                                                                                                   az Önök által kért méretben és konfekcionálásban!
                                                                                             Kérje egyedi árajánlatunk!

                                                                                                   Nemzetközi zászlók

 

10 db 60×40 cm 90×60 cm 150×90 cm 200×100 cm
Címeres varrott 2600 3800 5100 7200 (Szlovén, Szlovák, Horvát, stb.)
Kombinált varrott 4600 6200 8300 15100 (Angol, USA, Norvég, stb.)
Egyszerű nyomott 2500 3700 5000 7100 (Kanadai, Török, stb.)
Varrott 1300 1800 3900 4500 (Francia, Német, Spanyol, stb.)
Kombinált varrott 3200 4300 8000 9500 (Svájci, Finn, Svéd, stb.)
Európa 2100 3100 4400 6100

zaszlo3 3skarakter

 

Zászló

alapanyagok és eljárások

Alapanyagok

                                                                                               Hurkolt polyester:                                                                                                                          Lágy esésű műszálas zászlóanyag. Ezt használjuk a legtöbbször a kültéri lobogók és molinók, valamint                            a strandzászlók készítéséhez. Az anyag könnyű szerkezete miatt a nyomtatott minta 80%-ban látszik a fonák oldalon is.                  A szél a hurkolt szerkezet miatt jobban átfúj rajta, így kevésbé „tépi” a zászlót, így rendkívül jól bírja az időjárás viszontagságait.                                                (110 g/m2) Megkülönböztetünk hurkolt, sűrűn hurkolt, matt és fényes anyagokat     

hurkolt polieszter 3skarakter                                                                                                     Vastag polyester:                                                                                                                                                                    Kiválóan alkalmas kül- és beltéri molinók készítésére.                                                                                                                   Az anyag vastagabb és merevebb tartású, mint a hurkolt polyester és sűrű szövésű,                                                    így a nyomatok élénk és intenzív színűek lesznek. (220 g/m2)

                                                                                                       Festővászon                                                                                                             Lehetséges szélessége: 61 cm és 106,7 cm, grammsúlya mindkét esetben 340 gr

festovaszon 3skarakter

Eljárások

Digitális direkt diszperziós textil nyomtatás
A poliészter textil anyagra az ipari piezo nyomtatófej nagy mennyiségben közvetlenül rá lövi a festéket. Majd szárítás után, a szitanyomással megegyezően utókezeljük. A nyomat az intenzív színeknél a textil mindkét oldalán tökéletesen azonos minőségben látszik, ám azoknál a színeknél amelyek a 75% festékterhelésnél kevesebbet kapnak a hátoldalon a nyomat fakóbb. Az ezzel a technológiával készült nyomatok magas fényállóságúak (a 10-es skálán 5-ös,7-es, ez színenként eltérő lehet). A motívumot max. 720×720 dpi. felbontással 160 cm-es szélességig, 200×200 dpi felbontással 320 cm szélességig tudunk poliészter alapanyagra nyomtatni.
                                                                                        Digitális oldószeres nyomtatás                                                                                                 Ezzel a technológiával pvc ponyvák, építési reklámhálók, öntapadó matricák, papír alapú plakátok nyomtatását végezzük.       A nyomtatóban lévő oldószeres festék kissé feloldja a média felületét, ezáltal jól megtapad. 250 cm szélességig maximálisan 1440×1440 dpi felbontásban tudunk nyomtatni, 320 cm a legnagyobb egyben lenyomható szélességünk, aminél 300×300 dpi a felbontás. Természetesen a nyomatok nagyfrekvenciás hegesztővel történő összeolvasztása révén bármekkora egybefüggő épülethálót, vagy ponyvát el tudunk készíteni.

                                                                                                  Szabvány méretek:                                                                                                      60×40 cm
90×60 cm
150×90 cm
200×100 cm
300×150 cm max.
Az általános anyagszélesség 150 cm, ennél szélesebb zászló esetén, két darabból kell összevarrni a kész zászlót.

Nyomásuk:
digitálisan max. 140 cm magasságban, toldás varrása
szitázva max. 200 cm magasságban, toldás nélkül!

zaszlo 3skarakter

zászló

zászlófajták

Asztali zászló

Nemzetközi szabvány: 15 x 22,5 cm
Szatén anyagból készül – Konfekcionálás igény szerint (rojttal vagy zsinórozva)
                                   A zászlóra felfüggesztő zsinórt varrunk, amely igény szerint kőrbe futhat az egész zászlón.                                                                                                     A zsinóron kívül esztétikus dísz lehet a zászlóalján lévő rojt is.                                                               Tartást a két réteg szatén selyem közötti vetex közbéléssel adunk.
Magyar vagy nemzetközi
Céges zászló: egyedi kalkuláció alapján!
Asztali zászlótartók: 14×28 cm = 1400 Ft-tól
                                                            Csavar vagy kúpos talppal, anyaga króm, arany vagy ezüst +                                                                                                                      lándzsahegyes vagy díszgömbös vagy csavart akasztó kialakítással!                                                                 Ajándék zászlók: 7×13 cm 

asztali zaszlo 3skarakter

Papírzászló

Méret: 105×148 mm – amelyet hurkapálcára teszünk fel
Nyomásuk ofszet technológiával: 1000 db-tól
Ár képzés egyedi!
Készen kapható: magyar címeres – magyar címer nélküli – EUR zászló

papir zaszlo 3skarakter

Asztali : Beach/Cápa és Csepp – Árbóc

                                                                                                     Bot          Zászló                                                                                                                                                                                                            50 cm – 20×30 cm                                                                                                                                                                                                         75 cm – 30×45 cm                                                                                                                                                                                                       120 cm – 45×70 cm                                                                                                                                                                                                      150 cm – 100×150 cm                                                                                                          A rudak átmérője 12 mm, anyaga csiszolt fa    

asztali beach zaszlo 3skarakter

    Zászlófüzér 

Anyaga: Hurkolt 100% poliészter anyag (110 gramm/m2) 

A zászlók formájukat tekintve lehetnek: körbevágott téglalap – háromszög – ötszög – pajzs.

Egy füzér különböző méretű, grafikájú zászlókat is tartalmazhat. A zászlók ajánlott mérete 20×30cm-es.    zaszlo fuzer 3skarakter  

Klubzászlók
Készülhet falra akasztható, egy oldalon nyomott, vagy asztali zászlótartókhoz, illetve autóba kétoldalas kivitelben.
Formája általában háromszögletű, ötszögletű vagy pajzs alakú.

Standard zászlóméret: 12×16 cm vagy 16×22 cm vagy 22×30 cm      

klub zaszlo 3skarakter

Strandzászlók – Beach Flag

Cápa és Csepp és Téglalap alakúak

Egyéb méretek:

55×220 cm 65×198 cm
64×264 cm 75×230 cm
72×372 cm 82×300 cm
70×400 cm 110×350 cm
80×500 cm 120×430 cm

beach zaszlo 3skarakter

 Nyomat: 110g súlyú, hurkolt poliészter textil alapanyag, mely súlyánál fogva kellemesen feszül a szerkezetben. Az anyag szinte áttetsző, ezért a nyomat a hátoldalra közel azonos mértékben átlátszik. A hátoldal inverze a szemből nézett dekorációnak! A felülete matt, hurkolt, nem fényzáró.

Minőségi strapabíró teleszkópos szerkezet, vastag gyöngyvászon hord táskával, választható megbízható talppal.
Választható talpak:
Műanyag vízzel tölthető zászlótalp – 20 Liter térfogatú nehéz talp, kültérire ajánlott
Fém lemeztalp – 35×35 cm 5 kg fekete acél lemeztalp kültérire és beltérire egyaránt alkalmas
„Pók talp” – légies, krómozott nehéz fém összecsukható kereszttalp (4-5 kg) magas fesztávolság, alkalmas kültérire és beltérire. Súlyozást nem igényel.
Lapos fém leszögelhető fekete acél kereszttalp 75 cm fesztávolság (6 kg)

Ballagási, Anyakönyvvezetői szalag

szalagok 

zászló

kiegészítők

Falitartók – 1 vagy 2 vagy 3 ágú

falitarto 3skarakter

Farúd – 2050 Ft/m  (2m és 2,5 m, 30 ill. 35 átmérővel)
Műanyag rúd: 1200 Ft/m (1m és 1,5 és 2m)

zaszlorud1 3skarakter
Egyes-kettes-hármas-ötös kis zászló tartó!
Egyes, kettes, hármas beltéri réztalp. Beltéri műkő talp.

zaszlotarto 3skarakter

 

Külsőben

                                                                                   Műanyag téglalap leterhelő talp – 26 kg                                                                                                                                                             Illeszthető 76 mm – 60 mm – 40 mm oszlophoz!                                                                             Ára: 12.900 Ft/db+áfa

zaszlotalp

Irodai teleszkópos rúd
Méret: 155-250 cm – Anyaga: krómozott alumínium – 30 cm átmérőjű talapzattal.

kollazs1

Két vagy háromkaros mobil zászlótartó

karos zaszlotarto 3skarakter                                                                                                  Műszaki adatok:                                                                                                                                                                                                      Magassága         300 cm                                                                                                                                                                                           Zászlók mérete: 80×250 cm                                                                                              Súlya:              85 kg

zászló

varrási módok

Ringlizett –    50 cm-nként
Bújtatós – ebbe zászlórúd vezetve, zászlórúd átmérőjéhez igazítva
Karabineres – műanyag, felhúzható zászlókhoz
Zsinórozott – alul-felül bújtatóval – ebbe zsinór vezetve
Rudas – függesztett, felső bújtatóban rúddal

zastlo varras 3skarakter

építési háló

Az erős PVC háló 300 gr, más néven MESH anyagot jellemzően építkezéseken, vagy homlokzatok eltakarásánál használják. A hálós kialakítású alapanyag miatt a grafika ~ 60%-a látható, ezért azt ajánljuk, hogy a grafika ne legyen túlságosan részlet gazdag. Élettartama 5 év, a nyomaté 3 év!

– Felület: Matt
– Súly: ~340gr/m2
– Cérna vastagság: 1000D x 1000D
– Szövés sűrűség: 12×12/cm2
– Húzószilárdság: 1500N/cm
– Szakítószilárdság: 530N/cm
– Fényáteresztő képesség: 40%

Épületháló nyomtatás árlista:
0-3 m2:                 7500 Ft/m2
nagyobb mennyiségnél kérje árajánlatunk!

mesh 3skarakter

zászlórúd

Alapanyag szerint lehet: üvegszálas (Tidaflag) – vas(szinterezett fém) – alumínium
Lehet belső és külső zsinórozású!
Méretük: 6 m – 9 m – 12 m
Extrák: csúcsdísz, merevítő kar, helyszíni telepítés!

A rudak többféle zászló felfogatási lehetőséget kínálnak:

zaszlorud3 3skarakter

• dönthető lobogós: a zászló felszereléséhez az alaptest csavaranyáit letekerjük, a rudat eldöntjük, rúdvégen lévő akasztóba a zászló felső karabinerét beakasztjuk, majd a többi karabinert a rúdra elhelyezett karikába kapcsoljuk. A rudat felállítjuk és csavarokkal gondosan rögzítjük.
• dönthető rúdvég szélforgós: a zászló felszereléséhez az alaptest csavaranyáit letekerjük, a rudat eldöntjük, a rúdvég szélforgóra ráhúzzuk a zászló bújtatóját, majd karabinereit a rúdra elhelyezett karikákba kapcsoljuk. A rudat felállítjuk és a csavarokkal gondosan rögzítjük.
• leengedhető: felhúzó kötél segítségével cseréljük a zászlót. A kötél a rúd oldalán lévő kikötőszarvra rögzíthető
• leengedhető zárható: rongálás, lopás ellen védett kivitel, ahol a rúd védi és rejti el a kötélzetet, egy ellensúly segítségével tartva megfelelő helyzetben a zászlót. A kötélzet egy kulccsal zárt ajtó mögött található.
• leengedhető szélforgós, zárható: a zászló döntése nélkül, a zászló bármikor cserélhető a szélforgó le- illetve felhúzásával. Rejtett zsinórvezetésű, kulccsal zárható.

zaszlorud2 3skarakter

kormányrendelet

A Kormány 132/2000. (VII. 14.) kormányrendelete a középületek fellobogózásának egyes kérdéseiről

A Kormány a Magyar Köztársaság nemzeti jelképeinek és a Magyar Köztársaságra utaló elnevezésnek a használatáról szóló – a 2000. évi XXXVIII. törvénnyel módosított – 1995. évi LXXIII. törvény (a továbbiakban: Njt.) 21. §-a (2) bekezdésének a) pontjában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendeli el:

     A zászló (lobogó)

1. §.
(1) Az Njt. 5/A.§-ában megjelölt középületeken (a továbbiakban: középület), illetve azok előtt az e rendelet mellékletében meghatározott méretű zászlót (lobogót) kell kitűzni, illetve felvonni

(2) Az (1) bekezdés szerinti célra textil szálas anyagból szövéstechnológiával készült, piros, fehér és zöld színű szövetből varrott zászló (lobogó) használható, amely megfelel a zászlószövetek színjellemzőiről és színtartóssági követelményéről szóló MSZ 1361-1988 szabványnak.

(3) A zászlót (lobogót) – tekintélyének megőrzése érdekében – rendszeresen, legalább három havonta tisztítani kell.

(4) A zászlót (lobogót) legalább évente cserélni kell.

(5) Ha a zászló (lobogó) az elhasználódása (kopása, rojtosodása, fakulása stb.) folytán jelentősen – szabad szemmel is észlelhetően – eltér a (2) bekezdésben említett szabvány követelményeitől, a (4) bekezdésben meghatározott időtartam letelte előtt is haladéktalanul gondoskodni kell a cseréjéről.

A zászlórúd

2. §.

A zászlót a mellékletben meghatározott méretű, fából készült zászlórúdra erősítve kell kitűzni. A zászlórúd nyers színű, fehér vagy fehér alapon spirálisan lefutó nemzetiszínű csíkozású lehet.

Az árbóc

3. §.

(1) A középületek előtt a lobogó felvonásának céljára mellékletben meghatározott méretű, fából készült árboc állítható fel. Az árboc nyers színű, fehér vagy fehér alapon spirálisan lefutó nemzetiszínű csíkozású lehet.

(2) Gondoskodni kell az árbóc környezetének esztétikus és a lobogóhoz méltó kialakításáról, valamint az árboc és környezete folyamatos tisztán tartásáról, karbantartásáról.

     Az ellenőrzés

4. §.

A zászló (lobogó) kitűzésére (felvonására) irányadó jogszabályi rendelkezések betartásának ellenőrzéséről a közterület-felügyelet, ahol pedig közterület-felügyelet nem működik, a jegyző gondoskodik.

Záró rendelkezések

5. §.

(1) Ez a rendelet 2000. augusztus 20. napján lép hatályba.

(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg az egyes szabálysértésekről szóló 218/1999. (XII.28) kormányrendelet a következő címmel és 6/A §-sal egészül ki:
“A középületek fellobogózása szabályainak megsértése

6/A. § (1) Aki

a) a Magyar Köztársaság zászlójának (a továbbiakban zászló), illetve lobogójának (a továbbiakban: lobogó) kitűzésre (felvonására) vonatkozó külön jogszabályban előírt kötelezettségét nem teljesíti,

b) a zászló (lobogó), illetve a zászlórúd és a lobogó felvonására szolgáló árboc külön jogszabályban meghatározott méretére és más jellemzőire, tisztítására, cseréjére, valamint a gondozására (karbantartására) irányadó előírásokat megszegi százezer forintig terjedő pénzbírsággal sújtható.
(2) Az (1) bekezdésben meghatározott szabálysértés miatt az eljárás a jegyző hatáskörébe tartozik.”

(3) Az e rendelet hatálybalépésekor a középületek, illetve azok környezetének fellobogózására használt zászlók (lobogók) továbbá zászlórudak és a lobogó felvonására szolgáló árbocok e rendelet hatálybalépését követően is használhatók. A zászló (lobogó) cseréje, továbbá új árboc létesítése esetén azonban az e rendelet szerinti követelményeknek megfelelő zászló (lobogó) és zászlórúd beszerzéséről, illetőleg árboc állításáról kell gondoskodni.

A miniszterelnök helyett:
Dr. Pintér Sándor s.k.
Belügyminiszter

  Melléklet a 132/2000. (VII.14.) Kormányrendelethez

1. Zászló- és a hozzá tartozó zászlórúd-méretek

Zászló                   Zászlórúd
1. 100 x 200 cm  2,5 m
2. 150 x 300 cm  3,5 m
3. 200 x 400 cm  4 m

2. Lobogó- és a hozzá tartozó árboc méretek

Lobogó                 Árboc
1. 100 x 200 cm  6 m
2. 150 x 300 cm  9 m
3. 200 x 400 cm  12 m

zaszlogyartas 3skarakter

zászló